loader image
مکان
میان کاله، مازندران
کارفرما
خصوصی
درباره پروژه:

طراحی مجموعه گردشگری اکو لند با رویکرد معماری بومی وحفظ محیط زیست درسواحل مازندران: تصميم این مجموعه تفریحی وتوریستی باکلیاتی مانند طراحی هتل ،رستوران سنتی ،ویلاهای ساحلی و اقامتی استخردار، کلبه جنگی ، کلبه درختی، ویلاهای روی آب،بازراچه سنتی و...در مساحتی بالغ بر 140،000مترمربع دراستان مازندران و سواحل بهشهر آغاز گردید.والاترین هدف کارفرما و طراح مجموعه ی گردشگری اکولند، حفظ اکوسیستم ارزشمند منطقه و کمترین دخل و تصرف در عارضه های طبیعی آن می باشد. به همین جهت در تمامی مراحل کار، از جمله انتخاب نام، انتخاب کاربری ها، روش های اجرا، انتخاب مصالح، روش های بهره برداری و ... شعار حفظ اکوسیستم، سرلوحه کار آن ها قرار دارد. لذا نام اکولند که پیشوند با ارزش اکو را یدک می کشد، در ترکیب با لند که معنای کلی سرزمین اکوسیستمی را الهام می بخشد، نام پیشنهادی طراح برای مجموعه بوده است.

رویکرد واساس این مجموعه به دلیل نزدیکی به مناطق محافظت شده محیط زیست رعایت اصول محیط زیستی است.وکل طراحی در این سایت  اولویتآسیب نرساندن به محیط زیست وحفظ ساختار محیطی آن است. در طراحی مستر پلان این مجموعه همچنین جهت طراحی پلانهای مجموعه تفریحی توریستی ،کلیات و جزییات مجموعه، درخت توسکا منبع الهام طراحان مجموعه قرار گرفته و از ویژگی های درخت توسکا نظیر سایه اندازی، رشد، جنس مصالح، دیاگرام ارتباطی دقیق، ریشه دار و اصیل بودن و ... استفاده شده استکه درخت بومی منطقه است طراحی گردید.
ایده ی استفاده از درخت توسکا در معماری این مجموعه گردشگری واقامتی به عنوان کانسپت اصلی طراحی به چند دلیل استفاده شد:
1- درخت توسکا با ارزش ترین پوشش گیاهی مجموعه بوده که حفظ انتزاع آن در کلیات و جزییات مجموعه، در حفظ ارزش این موهبت الهی اثربخش خواهد بود.
2- درخت به واسطه ی فرم شبکه ای و برگ های خود که آن ها نیز شبکه ی کوچکتری در دل خود دارند، می تواند به عنوان دیاگرام ارتباطی قوی عمل نموده و چیدمان کاربری ها را سهولت بخشد.
3- از ویژگی های بارز درخت، رشد طولی و عرضی ست که با گسترش شاخه هایش، وسعت می یابد و این ویژگی در مجموعه ی اکولند که پتانسیل توسعه ی طولی و  عرضی را داراست، مناسب به نظر می رسد. در واقع با رشد درخت توسکا در جهت طول و عرض، مجموعه ی اکولند نیز رشد و توسعه می یابد.
4- مصالح مصرفی در مجموعه، الهام گرفته از جنس درخت بوده و یادآور این شاهکار خداوندی ست.


نکته ی مهم و قابل توجه در انتخاب کانسپت این مجموعه گردشگری است که:

1- هرکجا چیدمان عملکرد ها در شبکه ی انتخابی فرم درخت دچار اشکال شوند، مسلما عملکرد مقدم بوده و کانسپت نبایست عملکرد را تحت تأثیر قرار دهد.
2- فرم انتخابی، انتزاعی بوده و تنها تداعی کننده ی شبکه های موجود در تنه، شاخه و برگ های درخت باشد.
این منطقه به دلیل اقلیم وبافت خاص همچنین قرار گرفتن سه عنصر دریا، جنگل وتپه ماهور در کنار هم محیط چشم نواز طبیعی را کنار هم قرار داده است .جهت جلوگیری از تخریب این موقعیت وتخریب یا حتی جابجایی تپه ماهور ها وبافت طبیعی راه های دسترسی ویلاها ویا الفندق با دیگر بخش های این مجموعه استفاده از پل  های چوبی صورت گرفته است. پل های ارتباطی در مجموعه که از میان تپه ماهوره عبور کرده بدون آن که مزاحمتی برای آن ها ایجاد نماید .
این پل ها از جنس چوب بوده و تجربه ی قدم زدن بر آن ها، جاذبه ی بسیاری برای گردشگران خواهد داشت.
خانه های چوبی یا همان کلبه های جنگلی که سعی شده از مصالح طبیعی بهر گیرد.ودرواقع مصالح بوم آورد با نگاهی به معماری سنتی مازندران اما به شکلی متفاوت و انجام پذیرفته است.بخشهای مختلف این مجموعه به شرح زیر می باشد.
 1. ویلاهای شخصی واقامتی استخردار:در زمین هایی به قطعات 500، 700 و 1000 متری که ویلاهای 700 و 1000 متری در قسمت جلویی خود استخر دارند به گونه ای که هم روباز است و هم از دید عموم پوشیده باشد.
 2. مجموعه ی غذایی(شامل رستوران سنتی، غذای بین الملل، فست فود و کافی شاپ).
 3. کلبه های جنگلی که در میان درختان توسکا قرار می گیرند.
 4. ویلاهای اقامتی روی آب.
 5. سوییت های ماه عسل روی آب.
 6. میدان اسب دوانی .
 7. اتاق های کوچک فکر و مطالعه برای گردشگران علمی(در ارتفاع میان درختان توسکا باشند)
 8. میدان گردهمایی های عمومی: برای مراسمی نظیر رقص و آواز محلی، قصه و شاهنامه خوانی و ...(می بایست سرباز باشد اما امکان سرپوشیده شدن برای روزهای بارانی را داشته باشد. با سقفی که می تواند تاشو یا جمع شونده باشد).
 9. مجموعه ی سوغات: مجموعه ای که افراد بومی همان جا صنایع دستی یا سوغات غذایی را تهیه کرده و به فروش می رسانند.
 10. مجموعه لبنی: مجموعه ای که گاو و گوسفندانی در معرض دید عموم داشته و همانجا در دید عموم شیر دوشیده شده و لبنیات تهیه می گردد.
 11. مجموعه ی بازی و نگهداری کودکان.
 12. مجموعه ی بازی بزرگسالان شامل بیلیارد، بازی های کامپیوتری و ... . چیزی شبیه یک نایت کلاب اسلامی.
 • مسجد با طراحی مدرن و چند مناره ای.
 1. موارد کاربری سایت گردشگری اکولند
 2. مجموعه ی اداری جهت پذیرش و مدیریت مجموعه
 3. مسیر پیاده رو(مسیرهای پوشیده با سایه بان های خورشیدی به شکل برگ درخت توسکا)
 4. مسیر مال رو (مسیرهای پوشیده با سایه بان های خورشیدی به شکل برگ درخت توسکا)
 5. مسیر دوچرخه رو (مسیرهای پوشیده با سایه بان های خورشیدی به شکل برگ درخت توسکا)
 6. اصطبل برای نگهداری مال ها.
 7. پلاژهای انتظار و مدیریت برای مجموعه ی سرگرمی های آبی مانند جت اسکی و قایق و ... .
 8. موزه ی حیات وحش و گونه های نایاب گیاهی و جانوری(بسیار مهم).
 9. محل کشت و پرورش گونه های در حال انقراض گیاهی و جانوری(بسیار مهم).
 10. پارکینگ باغ: باغ پر درختی که ماشین ها در میان آن پارک نموده و دیده نمی شوند. هیچ ماشینی حق ورود به سایت را ندارد.
 11. مجموعه ای جهت مدیریت و نگهداری ماشین های بدون کربن مخصوص تردد در سایت (کرایه ی کالسکه کودک، دوچرخه، ماشین های مخصوص و ...).
 12. مجموعه تجاری .
اشتراک گذاری:

arArabic