loader image

گروه سازه و معماری آژیانه پرکوک (حسن طاهری و شکوفه ظاهری (T&Z) )، با سالها تجربه در طراحی و ساخت مجتمع تجاری و، متناسب با بودجه کارفرمایان محترم

طراحی مجتمع تجاری اداریطراحی مجتمع تجاری اداری

 • خدمات : 
  • مشاوره، طراحی و ساخت مجتمع تجاری و اداری از ۰ تا ۱۰۰ پروژه
  • طراحی سازه و بهینه سازی سازه
  • طراحی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
  • آنالیز قیمت تمام شده ساخت و بهینه سازی اقتصادی پروژه متناسب با بودجه کارفرما

 

 • محصولات تولیدی مجموعه :
  • تأمین دیوارهای سبک، سوپر عایق ایران وال و حیات وال (محصولات تولیدی مجموعه)
  • تأمین قالب های سقف سازه ای وافل ایزی اسلب
  • نمای GFRC

طراحی مجتمع تجاری اداری

طراحی مجتمع تجاری اداری نوعی طراحی است که نیازهای مختلف مردم را در قالب خرید و فروش ،گذراندن اوقات فراغت به بهترین نحو پوشش می دهد. لذا با درنظر گرفتن معیارهای صحیح طراحی سعی شده مراکز تجاری را با بازدهی اقتصادی مناسب ایجاد نمائیم .نمونه کارهای ما

در طراحی مراکزخرید، علاوه بر طراحی فیزیکی محیط مرکز تجاری بلکه بر تمام بخش ها مانند معابر، ورودی ها، پارکینگ، پیاده رو، امکانات مسیر، نور، مبلمان و فضاهای و دکوراسیون فضا توجه خاصی شده است. از لحاظ روحی ـ روانی محیط داخلی به‌گونه‌ای طراحی شده که تأثیر مثبتی بر روی افراد داشته. در دکوراسیون داخلی مجتمع  های تجاری، گرافیک بسیار ، نوع رنگ‌بندی، چیدمان، نورپردازی، المان‌های تصویری در دکوراسیون داخلی مجتمع تجاری بادقت خاصی چیدمان شده است.این قوانینی است که باید در طراحی مجتمع تجاری اداری رعایت شود.

ورودی مجتمع های تجاری به دلیل اهمیت بسیار درجذب مشتری ومحوطه های میانی نیز باتوجه به مکانی برای استراحت، ملاقات دوستان و یا تجدید قوای جسمی همچنین  بانگاه متفاوت وخلاقانه ای ایجاد شده است.

طراحی مجتمع اداری

طراحی مجتمع تجاری اداری و فضاهای اداری نشانه های بزرگ قرن بیستم هستند برج های اداری شاخصه های خط آسمان در شهرهای مهمند آنها سمبل آنچه که در این قرن رخ می دهد هستن .

در حال حاضر در بسیاری از کشورها مانند ژاپن ۵۰% از جمعیت در ادارات مشغول به کار هستند در حالی که در شروع قرن بیستم این رقم ۵% بوده است و این نشان دهنده رشد نیاز به فضاهای اداری می باشد.

موضوعی که در طراحی مجتمع تجاری اداری جالب توجه است که از هزینه های سالانه خدمات یک شرکت، ۳ تا ۵ درصد برای تامین تجهیزات ۴% جهت نگهداری، ۱% جهت مبلمان و ۹۰ تا ۹۱ درصد مربوط به حقوق کارمندان می باشد. بنابراین اگر ساختار اداری ۳ تا ۴% هزینه به توسعه تجهیزات و امکانات جهت بالابردن بهره وری نیروی کار اختصاص دهد تأثیر به سزایی بر روی بازده نیروی کار که ۹۰ ۹۱% هزینه ها را ایجاد می کنند خواهد داشت.

برای دست یابی به این موضوع،  در طراحی مجتمع تجاری اداری نکاتی مهمی مانند رعایت فرم،فضا ونوع بهرمندی ازنورطبیعی،استفاده از رنگ های مناسب ،رعایت سلسله مراتب معماری،بهرگیری از طراحی سبز و… سعی شده نسل جدیدی از ساختمان اداری با کارایی بالا را برای مالکین و کارکنان بهمراه رضایتمندی، بهره وری ،سلامت و انعطاف پذیری بیشتر فضا را به ارمغان آوریم.

ضوابط طراحی مجتمع تجاری چیست

ضوابط طراحی ساختمانهای اداری

 

فضاهای مورد نیاز در طراحی مجتمع های تجاری

طراحی مجتمع تجاری اداری

طراحی مجتمع تجاری :

یک مجتمع تجاری بزرگ برای آنکه در رقابت با سایر واحد های تجاری، بتواند از موفقیت بیشتری برخوردار شود و همچنین بتواند نیازهای مراجعین و اصناف را به صورت  همزمان به بهترین شکل تامین کند ، نیاز به فضاها با کاربری های خاصی دارد. اطلاع از  این کاربری ها برای طراحان و سرمایه گذاران مجتمع های تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است.

واحد های تجاری

در طراحی مجتمع تجاری اداری ،واحدهای تجاری از اهمیت بیشتری برخوردارند.طبقه ی همکف معمولا مختص برندهای مهم و مساحت زیاد هستند. البته نوع کالای عرضه شده برمقدار این مساحت بستگی دارد . مثلا مساحت واحد تجاری عرضه ی کیف و کفش با عرضه ی مبلمان و دکوراسیون کاملا متفاوت است.نوع تیپ بندی مساحت ها و میانگین مساحت واحدها توسط مهندسین مشاور و در قسمت مطالعات اولیه ی طراحی مجتمع تجاری انجام می شود.

هایپرمارکت

هایپر مارکت فروشگاه های بزرگی با طیف وسیعی از کالاها، از جمله کالاهای سوپر مارکت، مواد غذایی و خوراکی، پوشاک ، وسایل خانه، وسایل برقی، لوازم الکتریکی و … هستند. برخی  از سرمایه گذاران مجتمع تجاری وجود یک هایپر مارکتو  طراحی و اجرای آنرا مهم می دانند. هایپرمارکت به طور معمول مساحت زیادی از طبقه همکف یا زیرزمین را به خود اختصاص می‌دهد. دارای پیچیدگی های طراحی می‌‎. معمولا استفاده کننده‌گان از هایپرمارکت، حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از مساحت هر هایپرمارکت مختص به فضاهای پشتیبان، تدارکات اداری و خدمات هستند.

فودکورت و رستوران

یکی از جاذبه های مجتمع های تجاری، رستوران های آن است که ممکن است دارای ماهیت های مختلفی مثل فودکورت، رستوران کلاسیک و رستوران فست فود و … باشد. امروزه فود کورت ها به دلیل تنوع غذایی مورد عرضه، جذابیت زیادی را برای مشتریان دارند. در طراحی رستوران باید به این نکته دقت داشت که در حدود ۵۰ درصد از مساحت رستوران مختص به فضاهای خدمات دهی مانند تهیه و پخت غذا، انبار سرد و فریز و خشک ، مدیریت و اداری، سرویس های بهداشتی، نمازخانه و  باشد. البته این درصد بستگی به وسعت رستوران و نوع غذاها دارد..

تفریحی و فرهنگی

خدماتی نظیر شهربازی، خانه اسباب بازی کودکان، پردیس های سینمایی مجتمع های تجاری را ، از یک فضای خشک و  تک عملکردی و که تنها محدود به خرید می‍شود ، تبدیل به فضاهایی با جذابیت بالا و چند عملکردی میکند که  موجب جذب بازدیدکنندگان با هدفی غیر از خرید کردن می شود.این امر موجب سرزندگی و شور و شادی در فضای مجتمع خواهد شد. در طراحی مجتمع های تجاری،از ابتدا میزان نیاز سنجی  و کشش منطقه برای این فعالیت ها  توسط مهندس مشاور انجام می شود و سپس با توجه به الزامات و استانداردهای طراحی هر یک، اقدام به طراحی مینماید. .

مدیریت و اداری

بخش مدیریت ، اداری و حسابداری و مالی سایر بخش های مهم مجتمع تجاری هستند که مساحت آنها بستگی به مساحت کل مجتمع و تعداد پرسنل مورد نیاز دارد. این اعداد و ارقام، همه در طراحی فاز صفر پروژه و نیازسنجی های اولیه به دست می‌آید.

پارکینگ

تصميم پارکینگ مجتمعهای تجاری بزرگ، از اهمیت بسیاری برخوردار استالزامات و  ضوابط معماری و شهرسازی در  به ازای هر ۱۰۰ متر مربع تجاری ۳ تا ۶ عدد پاریکنگ (بسته به شهر و منطقه و مساحت مجتمع تجاری) باید تامین شود. تامین تعداد پارکینگ مورد نیاز از موارد ضروری مجتمع های تجاری می‌باشد. 

بارانداز

اولین مرحله در زنجیره ی خرید کالا، دریافت کالا از خارج از فضای مجتمع تجاری برای عرضه داخل مجتمع تجاری است. طراحی این فضاها باید  براساس نوع کالای مورد عرضه در مجتمع تجاری باشد و هیچ گونه خللی در ورود و خروج خودرو و بازدیدکنندگان از مجتمع تجاری به وجود نیاورد..

انبار

بسیاری از فروشگاه های مجتمع های تجاری برای تامین کالاهای خود، نیاز به انبار دارند. انبارها محل دپوی محصولات یا کالاهایی است که واحدها عرضه می‌نمایند. بنابراین در طراحی مجتمع تجاری به این نکته توجه ویژه ای باید نمود..

تاسیسات

برای تامین آسایش محیطی استفاده کنندگان از فضا  ، تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بسیار اهمیت دارد. این تاسیسات ، بر حسب بهینه بودن با دما ، رطوبت و روشنایی شهر محل استقرار مجتمع تجاری و همچنین الزامات و استاندارها، طراحی می‌گردد. در طراحی صحیح تاسیسات، جانمایی صحیح محل استقرار دستگاه ها ، داکت ها، و محل عبور کانال ها بسیار مهم و پیچیده است  که نیازمند تعامل مهندسان برق، مکانیک، معماری و سازه میباشد..
اطلاعات و نگهبانی، اتاق تعمیرات، اتاق نظافت، اتاق استراحت کارکنان و خدمه از سایر بخش های یک مجتمع تجاری باشد که هر یک باید به نحو صحیح و اصولی طراحی گردند..

arArabic