مجتمع مسکونی

گروه سازه و معماری آژیانه پرکوک (حسن طاهری و شکوفه ظاهری (T&Z) )،با سالها تجربه در طراحی و ساخت مجتمع های مسکونی، متناسب با بودجه کارفرمایان محترم

لوگوی t&z

 • خدمات : 
  • مشاوره، طراحی معماری و ساخت مجتمع مسکونی از ۰ تا ۱۰۰ پروژه
  • طراحی سازه و بهینه سازی سازه
  • طراحی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
  • آنالیز قیمت تمام شده ساخت و بهینه سازی اقتصادی پروژه متناسب با بودجه کارفرما

 

 • محصولات تولیدی مجموعه :
  • تأمین دیوارهای سبک، سوپر عایق ایران وال و حیات وال (محصولات تولیدی مجموعه)
  • تأمین قالب های سقف سازه ای وافل ایزی اسلب
  • نمای GFRC

4مرحله طراحی معماری ساختمان مسکونی|طراحی پلان|طراحی نما| دکوراسیون داخلی|فازدو

در طراحی معماری ساختمان مسکونی اولین گام طراحی پلان اصولی می­باشد. پس از آن طراحی سه بعدی داخلی و یا همان طراحی دکوراسیون داخلی می­باشد. گام بعدی طراحی سه بعدی نما است و درنهایت ارائه نقشه های فاز دو معماری اعم از طراحی داخلی و طراحی نما می­باشد. در این میان نوع سبک طراحی ساختمان باید از ابتدا مد نظر قرار گیرد مثلا ساختمان می­تواند طراحی کلاسیک یا طراحی مدرن داشته باشد که به صورت خلاصه به آن اشاره می­شود. امروزه افراد و شرکت های طراحی معماری زیادی مشغول به این حرفه می­باشند و قیمت طراحی نما ، داخلی و پلان براساس تجربه و بازدهی آنان نیز متفاوت می­باشد.

 

طراحی مسکونی

روند طراحی مجتمع مسکونی

 

طراحی مسکونی

روند طراحی مجتمع مسکونی

 

طراحی مسکونی

روند طراحی مجتمع مسکونی

 

طراحی مسکونی

روند طراحی مجتمع مسکونی

 

۱طراحی پلان مسکونی:

در طراحی پلان مسکونی باید به مسائل مهمی از جمله موارد زیر اشاره داشت

۱-۱: نورگیری ساختمان (که می­ بایست براین اساس پذیرایی و اتاق خواب­ها بیش ترین سهم از نور طبیعی را داشته و سپس دیگر فضاها)

۱-۲: توجه به نیازهای کارفرما وکاربران (که می­ تواند درابتدای طراحی در قالب پرسشنامه از کارفرما دریافت گردد)

۳-۱: روابط داخلی پلان و محل قرارگیری فضاها همچنین رعایت حریم شخصی و خصوصی افراد.(درایران بیشتر کاربران تمایل دارند در پلان حریم خصوصی (افراد خانواده و حریم عمومی (مهمان و ساکنان موقت) رعایت شود .

۱-۴: رعایت فضاهای باز و مناسب مانند تراس در پلان.

نکات مهم در طراحی پلان مسکونی

 

نکات مهم در طراحی پلان مسکونی

 

طراحی مسکونی

نکات مهم در طراحی پلان مسکونی

 

۲-طراحی داخلی:

طراحی داخلی متاثر از نوع سبک کلی مدرن و یا کلاسیک می شود عملا بسیاری از دسته بندی ­ها زیر مجموعه این دو سبک به محسوب می­شود.

۱-۲:طراحی داخلی ودکوراسیون مدرن یا نوگرا:

کلا معماری مدرن از قرن ۱۹ در غرب پدید آمده است. رویکرد معماران مدرن حفظ کارکرد و حذف فرم­های تاریخی از معماری است. تاکید این سبک بر فرم ­های شسته رفته، الگوی معاصر، مصالح طبیعی پلی میان طبیعت و تصنع ایجاد کرده است. از نشانه­ های سبک مدرن می­توان به پنجره­ های عریض، درب­ های کشویی و پاسیوها اشاره کرد.

ویژگی سبک مدرن طراحی داخلی چیست:

سبک مدرن به خاطر مبلمان و اشیای نوآورانه بسیار منحصر به فرد است. می­توان گفت در هیچ دوره­ای به اندازه ­ی این دوره نمی ­توان به هنرمندان و طراحان در حوزه­ لوازم خانگی برخورد.

فضاهای داخلی مدرن دارای سبک ارگانیک هستند و در دکوراسیون به این سبک از خطوط ساده و فرم­های خالص استفاده می­شود و این ویژگی در سازه و تزیینات آن­ها نیز منعکس شده است.

هندسه­ های برجسته، منحنی­ های قدرتمند و نقوش ناآشنا الگوهای گرافیکی هستند، که در سبک مدرن استفاده می­شوند.

نورپردازی سبک مدرن به فضا حال و هوایی نمایشی می ­دهد و علاوه بر نقش عملکردی دارای فرم ­های جذاب و متفاوت هستند.

دکوراسیون آشپزخانه­ های سبک مدرن با لوازم براق و نمایشی جدید، رنگ­های درخشان و سطوح عصر فضا، ساده و با لبه­ های برش خورده طراحی می­ شوند. قوانین سادگی: درب­ های ورقه ­ای کابینت، لبه ­های ساده­ ی کانترها، مصالح غیرشلوغ.

رنگ­های گرم و زمینی که بیشتر از چوب­های طبیعی برمی­ خیزند. در مرکزیت ترکیب رنگی سبک مدرن قرار دارند. با این وجود می ­توان سایه­ هایی از رنگ­ های غلیظ را به این ترکیب رنگی اضافه نمود.

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون مدرن شرکت سازه و معماری آژیانه

 

۱-۲:طراحی داخلی ودکوراسیون کلاسیک یا نئو کلاسیک:

سبک کلاسیک دارای شکوه و جلال خاصی است که معمولا بارزترین نشانه­ های آن سلطنتی بودن مبلمان و رنگ­ هاست. سبک کلاسیک تاکید زیاده روی خطوط و فضاهای منحنی دارد. عناصر مورد استفاده در سبک کلاسیک معمولا چوبی و ظریف و البته کار شده است. تمام کاخ ­ها و خانه ­های سلطنتی و… الهام گرفته از سبک ­های مختلف دکوراسیون کلاسیک هستند. این سبک­ ها نه تنها در فضا بلکه برای نوع نقش نگار چوب و مبلمان نیز وجود دارد.

در دکوراسیون کلاسیک باید توقع هرگونه خودنمایی را داشته باشید. استفاده از رنگ­های غلیظ و زیاد در این جایگاه ویژه ای دارند.

رنگ طلایی، زرشکی، قهوه ­ای، آبی سلطنتی،سبز زمردی و کنده کاری­ های پرکار و سلطنتی روی چوب از المان­ های مهم سبک کلاسیک هستند. تزیینات دست­ ساز و حجیم، لوسترهای کریستال و پرده ­های والان­ دار با پارچه­ های لوکس از مهم­ ترین متریال ­های استفاده شده در سبک کلاسیک است. سبک کلاسیک معمولا به تقسیم بندی دیوارها و ابزارکشی آن­ ها مواجه می ­شویم. ارتفاع­ ها بلند هستند و از نقاشی، طلا کوبی، پتینه، آینه­ کاری روی دیوار و سقف بهره می ­برد. یکی دیگر از ویژگی­ های سبک کلاسیک تقارن و تعادل در تمامی فضاها است.

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

نمونه طراحی داخلی و دکوراسیون کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

۳:طراحی نمای ساختمان مسکونی:

طراحی نما معمولا براساس سلیقه و قیمت تمام شده توسط مشاور یا شرکت طراحی معماری پیشنهاد و توسط کارفرما تایید و نهایی می گرددشود. انتخاب سبک طراحی نما معمولا برروند قیمت طراحی نما، قیمت مصالح نما و… تاثیرگذار است و از طرفی بحث مهندسی فروش را در نقاط مختلف شهری نیز می ­تواند تحت تاثیر قرار دهد.، در دسته بندی کلی مانند معماری داخلی به طراحی نمای مدرن وکلاسیک تقسیم می شوند.

۱-۳-طراحی نمای مدرن:

در طراحی نمای مدرن ساختمان معمولا بیشتر از یک نوع متریال کاربرد دارد، این نوع از طراحی نمای ساختمان از اصول معماری مدرن پیروی می­ کند که شامل حذف تزیین های ساختمان و سادگی المان­ های به کار رفته در نمای ساختمان است.

در طراحی نمای مدرن ساختمان عموما از زوایای قائم استفاده می­شود. طراحی نمای مدرن ساختمان براساس نوع طراحی و هم چنین متریال مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم می ­شود: انواع طراحی نمای مدرن، طراحی نمای مدرن پست مدرن، طراحی نمای هندسی، طراحی نمای مدولار و …. .

متریال مورد استفاده در طراحی نمای مدرن ساختمان آجر، سنگ نما (تراورتن، مرمریت، گرانیت و سنگ­های مصنوعی)، چوب و آلومینیوم است. یکی از تفاوت­های طراحی نمای مدرن با طراحی کلاسیک، استفاده از نور محیطی متریا­ل های ترکیبی است.

از اصول مهم و کاربردی در طراحی نمای مدرن ساختمان می­ توان به نورپردازی آن اشاره کرد. ایجاد منابع نور مخصوصا در زاویه­ ها به زیباتر نشان دادن نمای ساختمان کمک می­ کند.

طراحی نمای مدرن شرکت سازه و معماری آژیانه

 

۲-۳-طراحی نمای کلاسیک:

نمای کلاسیک را نیز در سال­های اخیر به کلاسیک، نئو کلاسیک و کلاسیک ایرانی تقسیم بندی می­کنند.

۱-۲-۳:طراحی نمای کلاسیک یا نئو کلاسیک ایرانی:

طرح کلاسیک ایرانی در واقع همان شکوه گذشته معماری ایرانی را درقاب جدید به تصویر می ­کشد.که هم خوان با فرهنگ ایرانی نیز می ­باشد.

ایران از دوران های قدیم دارای فرهنگ و معماری باشکوه بوده شاخص ترین دوره ­های معماری را به طورمثال می توان به معماری دوره هخامنشیان،ساسانیان ،صفویان و…. اشاره کرد.

طراحی نمای کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

طراحی نمای کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

۳-۳:طراحی نمای کلاسیک رومی یاغربی:

معماری کلاسیک از دوران بعد از رنسانس، اواسط قرن ۱۹ در اروپا شکل گرفت. سبک کلاسیک شامل شیوه­ های گوناگونی مانند دوریک، یونیکو، کرنتین می­ باشد و به علت تجمل، زیبایی، استحکام و اصالت بسیار مورد توجه مردم واقع شده است. از عناصر جدانشدنی، ستون ­های بلند و کوتاه، سرستون، کله گاوی ­ها، پا ستون، مجسمه­ های تزئینی، قوس، کتیبه و ….. می ­باشد که به نمای کلاسیک زیبایی دوچندان می­ بخشد.

سنگ از مصالح عمده اجرای نمای رومی می­باشد و از نماهای پرهزینه و پرکار است که به علت جزئیات نما به دقت بسیار بالای اجرایی نیازمند است. نورپردازی و رنگ در طراحی نمای کلاسیک بسیار حائز اهمیت است. انتخاب رنگ در طراحی نمای رومی بسیار مهم است و باید از رنگ­ های روشن و پخته و بااصالت استفاده شود و شکوه و تجمل نما را آشکار می­ سازد. از ویژگی های دیگر طراحی نمای رومی ایجاد تقارن، هماهنگی، توازن، هارمونی و …. می­ باشد.

طراحی نمای کلاسیک شرکت سازه و معماری آژیانه

 

۴-طراحی فاز دو معماری:

طراحی و ترسیم فاز دو در نقشه­ های معماری همان زبان اجرایی می باشد. ایده­ ها که در ذهن مشاور و طراح معماری می­ باشد، می بایست به زبان فنی ارائه و آماده ساخت و اجرا گردد. در یک تقسیم­ بندی علاوه برنقشه ­ها و دتایل دقیق پلان می توان فاز دو رو به فاز دو داخلی و دکوراسیون داخلی و فاز دو نما تقسیم ­بندی کرد.

۱-۴:طراحی فاز دو نقشه­ های معماری داخلی :

در این قسمت شامل نقشه­ ها و ارائه جزئیات کف سازی،کناف وروشنایی ،تیپ بندی درب ها داخلی،سرویس های بهداشتی،کابینت،لیست مصالح شامل نوع شکل وبرند آن و…می باشد.

نقشه فاز ۲ معماری

نقشه فاز ۲ معماری

 

۲-۴:طراحی فاز دو نقشه های نمای ساختمان:

این قسمت شامل نقشه های اجرایی نما اعم از نقشه ها وجزئیات نبشی کشی نما، مصالح ونوع آن،کدگذاری نما،تیپ بندی پنجره ها ودربهای نما می باشد.

نقشه فاز ۲ معماری

نقشه فاز ۲ معماری

نقشه فاز ۲ معماری

برای مشاهده نمونه کارهای مجتمع مسکونی ما به لینک های زیر مراجعه نمایید.