مجتمع  تجاری و تفریحی و مرکز سوغات ایران، اصفهان

مکان
اصفهان، ایران
کارفرما
خصوصی
درباره پروژه:

موقعیت این مجموعه درمجاورت مجموعه گردشگری نقش جهان می باشد که روزانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی وداخلی می باشد .یکی از کمبودهای این مجموعه گردشگری رفع نیاز گردشگران داخلی وخارجی در یک مجتمع تجاری متمرکز است بخصوص گردشگران خارجی که بتوانند سوغات ایران را دریک مکان تهیه یا حداقل آنها رابازدید نمایند. دراین مرکز خرید و تهیه سوغات ،سرگرمی، فودکورت و..پیش بینی شده است.

دراین مجموعه سعی شده است که کانسپت کلی کار با محوریت بازار والمانهای معماری میدان نقش جهان صورت گیرد. معماری آن تلفیقی از معماری سنتی اصفهان و معماری مدرن می باشد .

 میدان نقش جهان را به واقع میتوان از لحاظ عماری و جغرافیای ساخت آن جزو  بناهای نادر جهان باز شمرد. از خصوصیات میدان امام (میدان شاه) همین بس که تمامی سیاحان و به خصوص توریست های خارجی به وصف آن پرداخته  ، طلوع و غروب خورشید راهم در آن رصد نموده اند.بنای این مجموعه که در دل خود عماراتی چون: مسجد شاه ،مسجد شیخ لطف اله ،عمارت عالی قاپو، بازار قیصریه ،وبازارهای زیبایی را جای داده است به زمان صفویه برمیگردد. قبل از ساخت بنا این مکان محدوده ی باغی بوده که به نام نقش جهان شهرت داشته و به باغ نجوان در آذربایجان برمیگشته هنگامی که صفویه تاج و تخت خود را به شهر اصفهان ارجاع میدهند، در این شهر فقط سبزه میدان و یا میدان کهنه (اخیرا این میدان احیا و به نام امام علی علیه السلام نامگذاری شد) وجود داشت که به دستور شاه عباس اول و معماری استادان مهمی چون محمد رضا و علی اکبر اصفهانی، میدان نقش جهان و مجموعه آثار هم جوار آن (عالی قاپو ،مسجد شاه، مسجد شیخ لطف اله ،بازار و...) ساخته شد.

البته قبل از آن هم در این مکان در زمان سلاجقه زمینی صاف و هموار و میدانی به نام کوشک وجود داشته که محل برگزاری جشن ها و همچنین اعدام محکومین به اعدام  بوده لیکن پس از ساخت و ساز دیگر از برنامه های قدیم خود کاسته و شکل مجموعه به  فرهنگی ،مذهبی و تشریفات مبدل گردید.مساجد و برگزاری عبادات از یک طرف، میزبانی از مقامات و میهمانان داخلی و خارجی،تجارت و تفریحاتی همچون چوگان بازی و غیره از طرف دیگر، این مکان را چند منظوره دارای اهمیت نموده بود.

میدان شاه (نقش جهان) به شکل مستطیل و ابعاد طول 507 و عرض 158 متر ،اگرچه بسیار ساده و از صفه ها و ایوان های هم شکل و ساده درست شده لیکن موقعیت جغرافیایی ساخت آن بسیار حائز اهمیت است که تابش نور را در تمامی  روز در خود داشته و چشم اندازی بی نظیر را در اذهان متبلور میسازد.

اشتراک گذاری: