برج ویلای حس زندگی
اینجا کلیک کنید
برج ویلای حس زندگی
اینجا کلیک کنید
قبل
بعدی

نمونه کارها

مکان
اصفهان، ایران
کارفرما
خصوصی
درباره پروژه:

 

این پروژه در 15 کیلومتری اصفهان وشاهین شهر می باشد. هندسه اصلی در طراحی داخلی ونما از بازارهای سنتی ایران و میدان های قدیمی که محل تجمع مردم بوده است تشکیل شده است. تأکید پروژه بر ایجاد فضایی پویاباجداسازی صنوف مختلف به دلیل  عدم سردرگمی خریدارن ومراجعه کنندگان به این مجتمع تجاری -تفریحی می باشد.همچنین استفاده از نمای سبز(گیاهان هیدروپونیک: کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوه، کشت بدون خاک می‌باشد. در این نوع کشت نیازهای غذایی گیاه اندازه‌گیری شده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود تامین می گردد) جهت نمای مجتمع استفاده شده است.

در طراحی یک فضای شهری انتخاب محیط و موقعیت مکانی از جایگاه حساسی برخوردار است. بنابراین انتخاب مکان مناسب برای مجموعه مورد نظر نیازمند بررسی و تحلیل مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و .... بسیاری است که شاید عمده آنها در حیطه علوم مربوط به برنامه ریزی شهری و منطقه ای قرار گیرند. از آنجا که این مجموعه به عنوان یک مرکز تجاری عمل خواهد کرد، لازم است که مجموعه در ارتباط مستقیم با افراد جامعه باشد تا تأثیر مطلوب حاصل شود. از طرف دیگر با توجه به کمبود فضای تجاری در سطح شهر نیاز  به ساخت چنین مجموعه هایی در این شهر به نظر می رسد که ساخت یک یا چندین مجموعه تجاری در داخل شاهین شهر می تواند باعث استفاده بیشتر ساکنین از شهرشان و کاهش تردد به شهر اصفهان شود.

یکی از اهداف عمده این طرح، افزایش تعاملات اجتماعی بین افراد است که در صورت استقبال شهروندان از چنین مجموعه در خارج از مرکز شهر امکان پذیر است در انتخاب سایت برای طراحی مجموعه مورد نظر، عوامل متعددی از جمله دسترسی آسان پیاده و سواره، موقعیت و منظر مناسب، نزدیکی به پارک شهر و ایجاد برخورد بیشتر افراد با مجموعه طراحی شده، وسعت مناسب، روند رو به رشد جمعیت و... و همچنین پیش بینی کاربری در طرح جامع شاهین شهر را مد نظر قرار داده است.

امکان استفاده در طول روز، سهولت دسترسی به سایت و وجود عوامل طبیعی از جمله خواسته هایی است که در مکان یابی مجموعه مورد توجه قرار می گیرد.

انسان و نیازهای فطری او در کلیه جوامع و فرهنگ ها، مورد توجه طراحان بوده و همواره انسانی بودن طرح ها متضمن حیات و بقای آنهاست. فضا اگر مردم پسند باشد، مکانی است پویا که به دلیل حضور انسان متغیر، همیشه در حال تأثیر پذیری و تأثیرگذاری است. طراحی مناسب فضاهای تجاری در متعالی نمودن فرهنگ خرید، و راحتی مشتریان نقش به سزایی دارد. در طراحی این گونه مراکز می بایست نیازمندی های مربوط به افراد مسن و معلولین جسمی در نظر گرفته شوند. در این میان، مسائل ایمنی افراد در هنگام خرید، استفاده از تکنولوژی روز دنیا و رعایت نمودن مسائل زیست محیطی، از اهمیت بالایی برخوردار است. در روند طراحی علاوه بر مشخص کردن نیازها، باید ارتباط لازم بین ابعاد انسانی، فضاهای داخلی، ارتقای سطح کیفیت، راحتی و ایمنی محیط برقرار شود. همچنین استاندارها و معیارهای طراحی موجود باید مورد بازنگری قرار گیرند. به منظور تحقق بخشیدن آن می بایست زمینه ارتباط بین متخصصان اندام سنجی، مراکز آموزش عالی، تولید کنندگان، معماران، شهرسازان و طراحان فضاهای داخلی فراهم شود.

بررسی شرایط اقلیمی

در طراحی، بررسی های محیطی و طبیعی، یکی از ارکان اصلی مطالعاتی هستند. در این میان، بررسی های اقلیمی و آب و هوایی از اهمیت خاصی برخوردار است. به طور کلی اقلیم هر منطقه متأثر از عوامل متعددی چون عرض جغرافیایی، توده های هوا، دوری و نزدیکی به منابع رطوبتی همجواری با بیابان و ارتفاعات و روند جهت گیری آنهاست. این عوامل به نوبه خود بر روی عناصر اقلیمی چون بارش، دما، رطوبت، باد و ... اثر می گذارند. دوری ار دریا و قرار گرفتن منطقه در شرق زاگرس و غرب کویر مرکزی و عرض جغرافیایی 32 مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر اقلیم منطقه هستند و اقلیمی نیمه بیابانی را بوجود آورده اند.

  • تغییرات دما: از نظر اقلیمی و شرایط آب و هوایی، شهرستان شاهین شهر بدلیل فاصله ای که از رودخانه زاینده رود نسبت به شهر اصفهان دارای آب و هوایی خشک تر است. با توجه به خشکی هوا که به دلیل تابش مستقیم اشعه آفتاب و افزایش آن در نتیجه انعکاس از سطوح باز زمین بوده، همراه با دیگر ویژگی های اقلیمی، از نظر تأمین آسایش انسان و در نتیجه طراحی ساختمان اهمیت فراوانی دارد. رطوبت کم و نبودن ابر در آسمان به خشکی هوا افزوده و دامنه نوسانات دما در شبانه روز افزایش می دهد.

بر اساس اطلاعات آماری که سازمان برنامه و بودجه در سال 1381 منتشر کرده است فصل یخبندان از آبان شروع می شود و اوایل فروردین به پایان می رسد. بیشترین درجه حرارت در شاهین شهر 41.4 درجه سانتیگراد و کمترین درجه حرارت 15- درجه سانتی گراد بوده است. بررسی های انجام شده نشان می دهد عواملی چون فضای سبز، درختان و رودخانه در کاهش حرارت تا حداکثر 4 درجه سانتیگراد نقشی مؤثر ایفا می کند(کسمایی، 1384).

  • باد: در فصل تابستان، بادهای جنوب شرقی و شرقی، جهت باد غالب شهر می باشد. بادهای شمالی کمترین تعداد دفعات وزش را به خود اختصاص می دهند. طی گذر فصل تابستان به فصل پاییز به تدریج از تعداد دفعات وزش بادهای جنوب شرقی کاسته شده و در فصل زمستان نیز باد جنوب غربی باد غالب شهر می باشد. بالاخره در فصل بهار، تعداد دفعات و سرعت وزش باد غربی و جنوب غربی به حداکثر می رسد. بنابراین بادهای غالب سالانه از سمت جنوب غربی و غرب می وزد.

بررسی جغرافیای طبیعی

در طرح های معماری و شهرسازی، ویژگی های طبیعی و جغرافیایی فضای مورد نظر، از اهمیت زیادی برخوردار است. بررسی این دسته از ویژگی های مکانی، طراح را در ارائه ایده ای منطبق با شرایط محیطی و خلق فضایی هماهنگ با طبیعت و اقلیم پیرامون یاری می رساند، تا همچون گذشتگان بهترین استفاده را زا محیط طبیعی و عوامل مؤثر در آن بنماید.

اشتراک گذاری:

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_xwpc"]