طراحی ویلا

پروژه های انجام شده:

 

طراحی ویلا در سرخرود


 

 

 

ویلا مکانی است برای آرامش و استراحت به دور از استرس های شهری به همین دلیل طراحی معماری ویلا ، طراحی نما و دکوراسیون در ویلا  وطراحی محوطه ویلا برای رسیدن به این آرامش بسیار حائز اهمیت است.ویلاها معمولا به ویلای جنگلی، ویلای ساحلی ،ویلای کوهستانی و…تقسیم بندی می شوند. این بخش به طور تخصصی به طراحی داخلی ویلا، طراحی ویلا و باغ، طراحی ویلای دوبلکس، طراحی ویلای ساختمانی، طراحی ویلای کوچک، طراحی ویلای مدرن و نمونه های متفاوت به اجرا رسیده با انواع متریال را به نمایش گذاشته است.ویلاها معمولا  درایران به سبک طراحی مدرن،طراحی کلاسیک طراحی و اجرا می شوند.

برای عملیاتی شدن یک پروژه چون طراحی ویلا ، در کنار مطالعه ایده پرداختن به اصول اولیه طراحی از جمله نورپردازی، هندسه، الحاق و حذف حجم ها یا سطوح و خطوط، تناسبات به کاررفته، ریتم و تکرار موجود در بنا، عناصر تک و مجرد و عناصر تکراری از اهمیت بالایی برخوردار است. هندسه دانشی قدیمی و کهن بوده و نزد نیاکان ما مقدس شمرده شده و تاریخی ۷۰۰۰ ساله دارد. از دیگر اصولی که در طراحی ویلا همواره باید مورد توجه قرار داشته باشد.

.یک ویلای خوب باید با طبیعت اطراف خود همراهی کند و همیشه با آغوشی باز از ساکنین خود استقبال کرده و برای آنها خاطره ساز باشد.

از نکات قابل توجه در معماری ویلا که همواره باید مورد توجه قرار گیرد آشنایی با محیط و شرایط اقلیمی آن، جهت و شدت وزش باد، زاویه تابش خورشید، نوع بافت شهرسازی، آشنایی با قوانین وضع شده توسط شهرداری جهت ساخت و ساز ویلا و در نظر گرفتن تعداد کاربران ویلا (تعداد افرادی که قرار است در ویلا سکونت داشته باشند) حائز اهمیت می باشد.

سبک طراحی ویلای کلاسیک چیست؟

سبک کلاسیک در طراحی ویلا از محبوبیت طولانی ای برخوردار است چرا که این سبک علاوه بر شیک بودن فضایی گرم و جذاب را نیز ارائه میدهد.این سبک کاملا منظم است و در آن از شلوغ کاری و بی نظمی خبری نیست.مبلمان تمیز،رنگ های با وقار،تقارن در طراحی و …همه و همه از مواردی هستند که سبک طراحی ویلا کلاسیک را همچنان محبوب و جذاب نگه داشته اند.اگر شما به زندگی در خانه ها و ویلا های کلاسیک علاقه مندید و دوست ندارید که از ریشه های سنتی خود دور شوید احتمالا طراحی ویلای کلاسیک توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

در طراحی دکوراسیون ویلا باید به مواردی توجه کنیم که در ادامه به تشریح آنها پرداخته ایم :

  • در ویلاهای که با ساده نمایی طراحی شده اند و رنگ سفیدی دارند می توان آرامش را لمس کرد البته وجود نرده های منظم در خط های افقی می تواند جذابیت و آرامش را چندین برابر کند.
  • وجود یک شیب تپه روبروی ویلا می تواند سبب شود که از فضای شهری دور باشید و در حالت راحت قرار بگیرید.
  • وجود خط های افقی که در فضا تکرار می شوند و دوری از تزئینات بیهوده و معمولا به رنگ سفید می تواند نشانی از یک طراحی مدرن باشد.
  • در ساختمان ها و فضا باید هماهنگی خطوط دیده شود . در طراحی دکوراسیون ویلا های که خطوط در سقف خانه و درختان و… تکرار می شود گویی این طراحی نیز نشانی از طبیعت است.

در برخی از طراحی دکوراسیون ویلا می بینیم که در اطراف ساختمان ترکیب سنگ ، آب و دید بازی وجود دارد که این موارد احساس حضور در طبیعت را تداعی می نماید.

در طراحی برخی از دکوراسیون ویلا از دیوارهای تمام شیشه ی استفاده می شود که البته به دلیل فرهنگ و رسومات ایرانیان کمتر از این شیوه استفاده می کنند.

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون ویلا می تواند نشانی از مدرن بودن باشد شیشه است،می توان در بیرون ویا داخل ویلا از ترکیب شیشه و آب در کنار تکه های سنگ و چمن استفاده کرد. ویلاهای به میزان زیاد از شیشه استفاده می کنند و گویی بین داخل ویلا و فضای بیرونی دیواری وجود ندارد.

برخی از ویلاها نیز سبک های کلاسیک دارند و از سقف های شیروانی استفاده می کنند که البته این گونه سقف ها از گذشته تا کنون فضایی روستایی و مرطوب را تداعی می کنند.

برای اینکه بتوان فضای مدرنی را ایجاد کرد می توان در کنار آب و طبیعت از بتن و سیمان استفاده نمود.

در طراحی نما، خطوط نقش مهمی را بازی میکنند. طراحی نما ویلاها و ساختمان ها با توجه به فضای اطراف، تعداد طبقات و مسایل دیگری وابسته است. بنابراین نمی توانید عکس یک ویلا را ببینید و بدون توجه به نکات مهم دیگر دست به طراحی نمای ویلای خود بزنید! در اینجا نمونه هایی از طراحی های مدرن ویلا را در اختیار شما قرار میدهیم. این ویلاها کاملا آگاهانه و با توجه به اصول معماری طراحی شده اند. به همین دلیل هم هر بیننده ای از دیدن انها احساس لذت می کند. هماهنگی نور،  متریال و حجم می تواند تعریف جالبی از یک نمای مدرن باشد.

همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، چه روی نما و چه فضاهای داخلی، از دو متریال بتن اکسپوز و چوب بهره گرفته شده است. که البته عبارت مشتقات چوب صحیح تر به نظر می رسد. ترکیبی از دو متریال با طبع سرد و گرم. از طرف نکته قابل توجه، حجم این ویلا است. فضاسازی هایی که بوسیله باکس ها ایجاد شده است. از یک جهت وقتی به ویلا نگاه می کنیم، باکس های بتنی عقب و جلو را می بینیم. اما از محوطه درونی ویلا، یک نمای شیشه ای مسطح دو طبقه قابل مشاهده است. در واقع همانند تمامی ویلاهایی که دیده اید و دیده ایم، نمای داخلی با شیشه کار شده است تا حداکثر زاویه دید به محوطه را در اختیار قرار دهد. نکته جالب، مسطح بودن بخش از نما است. در حالی که در سمت دیگر، نما دارای بازی است.

خطوط افقی تکرارشونده در فضا، رنگ سفید غالب و دوری از تزئینات به معنای واقعی یک طراحی مدرن را ارائه داده.

در این ویلا نیز شبیه به چند مورد قبل از شیشه به مقدار زیاد استفاده شده. گویی هیچ دیواری بین فضای داخلی و حریم بیرون از خانه وجود ندارد.

طراحی ویلا در گروه خانه ایرانی

یکی از فعالیت های گروه تخصصی آژیانه ، طراحی و اجرای ویلا میباشد. همچنین مطالعه وشناخت روش ها وتکنیک های نوین طراحی و ساخت با توجه به روانشناسی محیط و رنگ و با دقیق ترین متدهای طراحی روز دنیا انجام میپذیرد .لذا یکی از رویکرد های اصلی این گروه تلفیق نظریه های علمی با روشهای عملی است.برای بسط موضوع در ادامه به بررسی نمونه های ساخته شده پرداخته می شود . گروه معمار با طراحی های عربی لوکس برای نقاط توریستی کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر ویلا در عراق ، ویلا در قطر ، ویلا در امارات ، ویلا در سوریه و کویت ، ویلا در باکو و گرجستان در تمام این منطقه فعالیت میکند .

طراحی نمای ویلا

نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می باشد. استفاده ترکیبی از سنگ های کوهی یا تراورتن یا آنتیک یا آجر نما یا ترموود در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد.

توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می باشد. ایده آل نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه و یا حفاظ های امنیتی برای پنجره ها نیز در این مرحله طراحی می گردد .

در نهایت نقشه فاز ۲ نما (نقشه اجرایی نما) با جزئیات کامل ترسیم گردیده و همراه با آلبوم عکس های ۳ بعدی نما تهیه می گردد.

برخی از خدمات گروه معماری ما :

  • طراحی تخصصی ویلا به شکل کاملا مهندسی انواع ویلا یک طبقه ، ویلا دوبلکس ، ویلا تریبلکس ، ویلا کوچک ، ویلا مدرن با ارائه نقشه ها و جزئیات کامل
  • طراحی پلان ویلا با توجه به موقعیت ملک و متراژ بنای دلخواه و ایده آل های کاربری و سقف بودجه اجرایی مد نظر مالک
  • طراحی سازه ویلا (بتنی یا فلزی) و ارائه نقشه های سازه و فونداسیون و جزئیات خرپای سقف شیبدار ویلا
  • طراحی نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب با ارائه نقشه های ۳ بعدی + جزئیات اجرایی نمای ویلا
  • طراحی حیاط ویلا ، دیوارها ، طراحی استخر ویلا ، سردر ، پارکینگ ، آلاچیق و غيره
  • طراحی داخلی ویلا ، دیوارها و سقف ها و نورپردازی ها با نقشه های ۳ بعدی + جزئیات اجرایی دفترچه برآورد مقادیر میلگرد و بتن و تیرچه و … مورد نیاز خرید مالکین
نورپردازی گرم بر روی متریال های بتنی و سنگی

نورپردازی گرم بر روی متریال های بتنی و سنگی

توجه ویژه به سازه اصلی ویلا در حین طراحی پلان

طراحی پلان و نقشه ویلا کاملا می بایستی هماهنگ با سازه آن باشد. به طور کلی از طراحی هر گونه شکل و ایده ای برای پلان ویلا که قابلیت اجرا نداشته و یا با امکانات محلی یا مالی مدنظر مالک هماهنگ نباشد می بایست پرهیز نمود.

مواردی از قبیل محل جانمایی ستون ها ، ابعاد منطقی برای ستون ها ، فواصل ستون ها از هم ، هم آکس بودن ستون ها ، بیرون زدگی کنسول ها ، ارتفاع سقف ها و کد های ارتفاعی دقیق برای کلیه سطوح، ابعاد و تعداد و مشخصات پله ها متناسب با تغییرات کد ها ، شیب رمپ های پارکینگ ، توجه به ابعاد و محل عبور تیرهای اصلی ساختمان در طراحی باز شوهای سقف و محل پله های داخلی ویلا و دودکش ها و مجاری عمودی (رایزر).

در صورتی که اسکلت سازه به صورت فلزی لحاظ گردیده است محل و موقعیت قرارگیری بادبندهای احتمالی و دستک های زیر کنسول ها با طراح سازه می بایست کنترل گردد و طراحی پلان ویلا کاملا هماهنگ با اجزای سازه ای باشد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که هدف طراحی نقشه ای زیبا و کاربردی و صد البته اجرایی با هزینه معقول و منطقی است.

طراحی مقطع ویلا دوبلکس

طراحی مقطع ویلا دوبلکس