طراحی ویلای ساحلی (تلفیق کلاسیک و مدرن)

مکان
سرخرود، مازندران
کارفرما
خصوصی
درباره پروژه:

طراحی ویلای ساحلی،  تلفیق طراحی کلاسیک ومدرن،  در خط ساحلی سرخرود ،مازندران:

این مجموعه در خط ساحلی وخط دریا سرخرود مابین بابلسر ومحمودآباد در مازندران  وشمال ایران  می باشد.دراین طراحی به درخواست کارفرما سه  سبک کلاسیک، نئو کلاسیک و مدرن انجام شده است .در تراس مجموعه که مشرف به دریا می باشد سعی شده تا حد ممکن اثری مدرن طراحی شود.درتراس سعی شده است تمام نیازها مانند یک نشیمن خانوادگی رو به دریا، باربکیو همچنین شومینه رو باز جهت استفاده در اوقات سرد سال پیش بینی شود.

طراحی نئوکلاسیک نسیت به کلاسیک کمتر شناخته شده است به همین دلیل اشاره ای محتصر به این سبک می شود.

معماران نئوکلاسیک مانند معماران پست مدرن به گذشته توجه دارند، ولی اختلاف بین این دو دیدگاه نسبت به تاریخ وجود دارد. معماری پست مدرن در پی هویت انسان است و تاریخ هر قوم و ملتی از نظر آنها به عنوان بخشی از هویت آن ملت تلقی می‌شود.

معماری نئوکلاسیک حدوداً از نیمه دوم قرن هجدهم تا نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی در اروپا رواج داشت در سبک معماری نوکلاسیسیسم در خالص‌ترین شکل از عصر کلاسیک، اصول ویتروویوسی و معمار ایتالیایی آندریا پالادیو الهام گرفته شده‌است.

در معماری نئوکلاسیک تأثیر بر دیوار است و برای هر کدام از قسمت‌های مختلف شخصیت جداگانه‌ای در نظر می‌گیرد. این سبک هم در جزییاتش به عنوان واکنشی در برابر تزیینات سبک روکوکو و هم در فرمول معماریش به عنوان نتیجه سنتی‌سازی ویژگی‌های باروک پسین تجلی می‌یابد.

امروزه معماری نئو کلاسیک در بناهای معاصر به عنوان معماری کلاسیک جدید شناخته می‌شود.

اولین سبک معماری غربی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه به سبب سفرهای مکرر وی به فرنگ در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی به عنوان نمادی از تجدد وارد ایران شد و معماری ایران را تحت تأثیر خود قرار داد.

اگر بخواهیم  سبک نئوکلاسیک را  در یک جمله سبک تعریف کنیم می‌توان عنوان کرد : نئوکلاسیک، پوسته‌ای کلاسیک بر روی امکانات مدرن است.

اشتراک گذاری: