طراحی هتل

برج

هتل یک واژه فرانسوی و منظور آن مکانی است که تسهیلات لازم برای اقامت کوتاه مدت مسافر را در مقصد یا مسیر حرکت تامین می کند.معادل های فارسی آن عبارت اند از: کاروانسرا، مهمانخانه، مهمان پذیر،زائرسرا و مسافر خانه،که صرفنظر از درجه و کیفیت خدماتی آنها در دنیا پیشینه چندین هزار ساله دارند. هتل از آن دسته مباحثی محسوب میشود که بیشتر به عملکرد بنا توجه دارد تا به فرم آن. با این وجود نمیتوان از فرم به عنوان یکی از مهمترین عناصر جذب مخاطب فارغ شد. هتل ها از نظر کیفی به چند دسته ی عمده تقسیم میشوند. که در زبان عام از آنها به تعداد ستاره تعبیر میشود. صنعت ساخت و طراحی هتل ، پدیده ای است که با گسترش تدریجی صنعت گردشگری حاصل شد. با افزایش میزان ورود توریسم به شهرهای کلیدی بزرگترین هتل ها به مرور در این شهرها شکل گرفتند. به همین دلیل ، امروزه بزرگ ترین هتل ها در مرکز شهرهای بزرگ دیده می شوند. البته به دلیل گسترش فوق العاده هتل ها به مرور زمان ، هتل های بزرگی در حاشیه شهرها نیز ظهور کردند. بسیاری از این هتل ها نیز با پیشرفت پی در پی ، تبدیل به هتل های زنجیره ای وسرتاسری بین المللی شدند. اما نکته ای که در اینجا مطرح می شود، نکاتی است که باید در طراحی هتل لحاظ گردد. با توجه به این که هتل در عمر خود تنها یک بار طراحی می گردد ، لازم است که کلیه نکات طراحی معماری در طراحی یک هتل ، به نحو احسن لحاظ گردند. در این نوشته این اصول طراحی را مرور خواهیم کرد:

توجه ویژه به امکانات هتل

اولین نکته در طراحی هتل ، امکانات آن است . باید توجه شود که یک هتل خاص با توجه به موقعیت مکانی که در آن قرار دارد و نیز انتظارات کارفرما ، چه امکاناتی را لازم خواهد داشت. هتل ها را از لحاظ کیفیت به صورت ستاره ای از یک تا پنج ستاره دسته بندی می نمایند. چه بسا در هتل های لوکس ، امکاناتی از قبیل استخر سرپوشیده با آب گرم و متناسب با فصل، سونا، جکوزی،سالنهای بدنسازی و ماساژ، رستورانهای مجهز و گاهی گردان در بالاترین طبقه و همکف، سالنهای کنفرانس و تله کنفرانس و اتاقهای ملاقات خصوصی، همچنین خدمات ارتباطی تلفن، تلویزیون، اینترنت، آلارم، مینی بار در اتاقها و سرویس چای و قهوه و یخچال های خیره کننده ای در نظر گرفته شود . بالطبع طراحی این هتل ها نیز باید به شیوه خاص خودشان باشد.

در نظر داشتن نحوه تخصیص فضاها

جدا از نحوه طراحی که بسته به انتظارات کارفرما ، موقعیت مکانی هتل و بودجه تغییر می کند ، نکته ی دوم نحوه تخصیص فضاهاست . ما در تیم تخصصی آژیانه ، همواره بر تخصیص فضاها به شکلی حرفه ای تاکید داریم. تخصیص فضاها به شکلی تخصصی ، سبب می شود که حداکثر سوددهی برای سرمایه گذار حاصل گردد. به عنوان مثال ، در تخصیص فضاها در هتل ، باید سعی شود که اتاق ها ، انواع مختلفی داشته باشند . چرا که ابعاد و طراحی مختلف اتاق ها ، باعث می شود که اولا هتل برای قشرهای زیادی مورد استفاده باشد ، ثانیا با ایجاد بخش VIP در هتل بتوان در روزهای شلوغ سال ، طرح های فوق العاده ای در اجاره هتل پیاده نمود. هتل ها انواع گوناگون داشته برخی هتل های بزرگ بیش از هزار اتاق دارند که این اتاق ها در تیپ های مختلفی هستند. نکته ی دیگری که می بایست در طراحی هتل لحاظ گردد، نسبت میان تعداد اتاق های با ابعاد مختلف است . تیم طراحی معماری تخصصی آژیانه ، با توجه به سوابق متعددی در طراحی هتل ، نکته دیگری که می بایست در طراحی هتل مدنظر قرار گیرد ، قانون حداکثر استفاده از فضاهاست. ما در طراحی هتل یا طراحی مجتمع اداری و تجاری ، سعی داریم که حداکثر بهره وری در در طراحی فضاها داشته باشیم و بر این اساس ، فضاهایی مانند راه پله یا سالن های اضافه یا سایر فضاهایی که هیچ گونه سودآوری ندارند ، حتی الامکان کاهش خواهند یافت.