طراحی مجتمع گردشگری

 

 

گردشگری فعالیتی چند منظوره است که در مکانی خارج از محیط عادی گردشگر انجام می گیرد و مسافرت گردشگر بیش از یک سال طول نمی کشد و هدف تفریح، تجارت و یا فعالیت های دیگر است. طراحی مجتمع های تفریحی توریستی جهت انجام گردشگری یکی از موضوعات مهم در معماری معاصر به شمار می رود.درایران علاوه بر طراحی مجتمع های گردشگری  مجموعه های بوم گردی وطراحی آنان یکی از موضوعات جدید در معماری ایران محسوب می شود.

گردشگری فعالیتی چند منظوره است که در مکانی خارج از محیط عادی گردشگر انجام می گیرد و مسافرت گردشگر بیش از یک سال طول نمی کشد و هدف تفریح، تجارت و یا فعالیت های دیگر است. چنانچه برای انجام چنین فعالیتی نواحی ساحلی و محیط دریایی منظور نظر قرار گیرد آن را توریسم ساحلی می نامند .

گردشگری ساحلی مستلزم مسافرت از یک محل اقامت و تمرکز بر محیط های دریایی است. در این تعریف محیط دریایی از دو جهت مورد اشاره است : از نظر بیولوژیکی دربرگیرنده مناطقی است که دارای ویژگی های دریایی(آب شور، جذر و مد) است و از نظر بیولوژیکی دربرگیرنده نقطه تلاقی خشکی و آب به عنوان نواحی ساحلی است که می توان آن ‌را در چارچوب شهرهای ساحلی به شمار آورد.

مرکز  تفریحی گردشگری

´این مجموعه گردشگری در دره karst در شهر  Dushan در استان گوئیژو چین واقع شده است  و مساحتی برابر با   ۷۰۰هکتار را با مناظر و چشم اندازهای باشکوه پوشانده است.

´در سال ۲۰۱۶ معمار He Wei از دفتر معماری ۳andwich Design برای شرکت در طراحی و برنامه ریزی  ایجاد مجموعه گردشگری در دعوت شد و توانست مسولیت طراحی این مرکز توریستی را با تیمش بر عهده گیرد.

´این مجموعه فوق العاده با سایت زیبایش فضاهایی ایده ال برای تفریح و ورزش را شامل می شود.

مجتمع تفریحی توریستی و هتل کوکو در مکزیکو

مجتمع تفریحی توریستی و هتل کوکو در مکزیکو

لازم به ذکر است که نمایندگان دولتی ، محلی و بخش توسعه دهندگان خصوصی نسبت به تدارک مهیا نمودن فضاهای تفرجی و خدمات مربوط به اوقات فراغت چه در شهرها و چه در محیط های خارج از آن ، مسئول هستند . معماران سیمای محیط و دیگر متخصصین موارد متنوع توریسم باید در تخصیص مکان ، حمایت و طراحی فضای باز ، توسعه و پیشبرد امکانات تفرجی ـ توریستی و ارزیابی وتجزیه و تحلیل برنامه های اجتماعی به منظور تامین و خدمات رسانی نیازهای فراغتی شهروندان و گردشگران ، نقش اولیه واصلی را ایفا کنند . آنها همچنین می باید با سایر متخصصین حرفه ای که در تشکل های دولتی عهده دار مسائل تفرجی و تفرجگاهی و جهانگردی می باشند و نیز با بخش های خصوصی که فرصت های فراغتی را مهیا می کنند ، همیاری و تشریک مساعی داشته باشند .

مجتمع تفریحی توریستی کستاوی در ویتنام

مجتمع تفریحی توریستی کستاوی در ویتنام

لازم به ذکر است که نمایندگان دولتی ، محلی و بخش توسعه دهندگان خصوصی نسبت به تدارک مهیا نمودن فضاهای تفرجی و خدمات مربوط به اوقات فراغت چه در شهرها و چه در محیط های خارج از آن ، مسئول هستند . معماران سیمای محیط و دیگر متخصصین موارد متنوع توریسم باید در تخصیص مکان ، حمایت و طراحی فضای باز ، توسعه و پیشبرد امکانات تفرجی ـ توریستی و ارزیابی وتجزیه و تحلیل برنامه های اجتماعی به منظور تامین و خدمات رسانی نیازهای فراغتی شهروندان و گردشگران ، نقش اولیه واصلی را ایفا کنند . آنها همچنین می باید با سایر متخصصین حرفه ای که در تشکل های دولتی عهده دار مسائل تفرجی و تفرجگاهی و جهانگردی می باشند و نیز با بخش های خصوصی که فرصت های فراغتی را مهیا می کنند ، همیاری و تشریک مساعی داشته باشند .

از آنجا که در برنامه ریزی تفرجی ـ توریستی ، مطالعه و بررسی رفتارهای افراد در اوقات فراغتشان اطلاعات و داده های سیستماتیکی را در دسترس برنامه ریزان قرار می دهد ، این مطالعه و بررسی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . این اطلاعات وداده ها از ابتدای فرایند برنامه ریزی تا توسعه گزینه های متفاوت ـ این امکان را برای برنامه ریزان مهیا می سازد که نسبت به شرایط راحت تر و عاقلانه تر حرکت کنند . موارد اساسی این بررسی ها در رابطه با مکانی که مورد مطالعه قرار خواهد گرفت شامل : پتانسیل ؛ استفاده کنندگان ، طبقه بندی فعالیت ها ، کیفیت کاربری ها و فرایند طراحی خواهد بود . در این مرحله انتخاب صحیح تکنیکها و روش ها مطالعه و بررسی از اهمیت بالائی برخوردار می باشد .تفرج و توریسم تحت تأثیر عناصر و عوامل متعددی است که مهمترین آنها به صورت عناصر و عوامل طبیعی ، عوامل و عنار زیربنائی ـ روبنائی و عوامل اجتماعی تفرج قابل بررسی می باشد.

فضای داخلی رستوران هتل گردشگری

فضای داخلی رستوران هتل گردشگری

تغییر ماهیت تجاری فضاهای مراکز خرید و پاساژها از کارکرد صرف تجاری به مراکز تجاری- تفریحی و ایجاد فضاهایی برای اوقات فراغت و تفریح در این گونه مراکز از سالهای گذشته در کشورهای توسعه یافته رواج یافته، در چند سال اخیر نیز در کشور ما رایج شده است. امروزه مراکز تجاری-تفریحی ساختمانهایی هستند برای رفع نیاز خریداران و بهبود اقتصاد مشترک میان چند صنف که در این رابطه توجه به مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، انسانی و … بسیار مهم بوده و باعث می شود تا مرکز تجاری- تفریحی پس از ساخت از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و مورد استقبال خریداران باشد. توجه همه جانبه به این امور باعث می گردد تا مرکز تجاری پس از ساخت از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و بهره بیشتری نصیب استفاده کنندگان از آن گردد. طراحی یک مجتمع تجاری- تفریحی با رویکرد معماری پایدار، با تأمین نیازهای اساسی، بهبود ارتقاء سطح زندگی برای همه، باعث جذاب و متمایز کردن آنها خواهد شد. همچنین طراحی اقلیمی در شرایط خاص هر منطقه جغرافیایی و همساز بودن با روند معماری بومی در طراحی باعث حفظ و اداره بهتر اکوسیستم ها با صرفه جویی در مصرف انرژی، آینده ای امن تر و سعادتمندتر را به ارمغان خواهد داشت. این پژوهش بر مبنای مطالعات کتابخانه ای و به روش توصیفی-تحلیلی انجام شده است. هدف از این تحقیق تبیین الگوهای طراحی معماری مجتمع تجاری-تفریحی و ارایه راهکارهای طراحی معماری پرداخته می شود.

ویژگی های فضاها

سیرکولاسیون داخلی

سیرکولاسیون عمودی و افقی ، یک عامل حیاتی در طرح ریزی می باشد که هم مربوط به خریداران و هم کالاها می باشد.

یکی از این روش ها سیرکولاسیون افقی از طریق راههای عبوری خرید در داخل ، بطرف محلهای سیرکولاسیون عمودی می باشد محل پله های برقی وآسانسورها در داخل فروشگاه ، باید آنقدر مناسب باشد که مشتری را به گذشتن از بیشترین تعداد ممکنه فضاهای فروش جلب کند و رفتن به طبقات تا سر حد امکان جذاب باشد .

محوطه های میانی

محوطه میانی اصلی یا محوطه ها بایستی مرکز جاذبه مشتریان باشد خاطره ایکه آنها همیشه با خود داشته و همیشه بیاد بیاورند اغلب مراکز خرید ، در محوطه میانی خود از یک طرح بسیار عالی برخوردار هستند و مشخصات واقعاً هیجان انگیزی دارند ، مانند گنبدهای شیشه ای، ترتیب مخصوص چراغها و فواره هایی که از مجسمه های آن بیرون می زنند ، گلکاریهای مصنوعی ، راه پله با طرحهای مخصوص ، پله های برقی ، آسانسورهایی با دیوارهای شیشه ای و کارهای هنری باارزش طرح گرافیک ها و رنگها نیز عامل مهم و مؤثری در این زمینه است در مراکز خیلی بزرگ که دارای چندین محوطه هستند ، هنگامی که هر یک از این محوطه ها دارای کاراکتر ، شکل ، رنگ ودکور جداگانه ای باشند به مراتب جالبتر می شوند محوطه اصلی بعنوان یک محل جالب برای نشستن ، استراحت و ملاقات دوستان می باشد.

بازارچه ها:

معمولاً بازارچه ها و طاق هایی که بطرف محوطه اصلی راهنمایی می ند بایستی در جهت ایجاد یک حالت صمیمیت و اتمسفر آرام کننده باشد. هدف اینست که خرید کننده به نمای فروشگاه جلب شود. همچنین از نقطه نظر کل طرح بایستی تغییر محسوسی برای خریدکننده وجود داشته باشد زیرا او از یک قسمتی که نسبتاً ساده تر است به یک محوطه ای که هنرمندانه تر ساخته شده است قدم می گذارد که در اکثر موارد نقطه اوج زیبایی یک بازارچه را تشکیل می دهد.

 طراحی رستوران ها :

درطراحی موفق یک رستوران در محیطهای شلوغ و پرازدحام سردر(Facade) رستوران باید به گونه ای باشد که کاملاً مشخص و مجزا به نظرآید و جلب توجه کند. این مساله به ویژه در مورد رستورانهای حاشیه جاده ها بسیار حایز اهمیت است و باید به گونه ای طراحی شود که اتومبیلی که با سرعت از آن محل عبور میکند تابلوی رستوران (Signage) و سردرآن را مشاهده نمایدو تابلو رستوران یکی از اجزای بسیار پراهمیت درطراحی خارجی رستوران است و عامل مشخص کننده ای در نمای خارجی رستوران به شمار می رود زیرا موجب جلب توجه مشتری شده, در ذهن آنها به عنوان نشانه رستوران باقی می ماند. امروزه طراحان گرافیک, با بهره گیری از رنگ, فرم خاص و نورپردازی, تابلوهایی بسیار تاثیرگذار که پیام آن نیز روشن, واضح و در عین حال بسیار جذاب است, خلق می کنند. سبک حروف روی تابلو نیز باید منعکس کننده نوع رستوران باشد و به مردم نشانه هایی را که بدانند در داخل رستوران با چه روبرو می شوند, ارائه نماید.

طراحی مجموعه های گردشگری در گروه خانه ایرانی

شرکت سازه ومعماری  آژیانه پرکوک  تحت مدیریت دکتر شکوفه ظاهری وحسن طاهری و با دردست داشتن ابزار تامین مجوزات، سرمایه گذار، طراحی وساخت مجموعه های گردشگری گام های مهمی را در ساخت مجتمع تفریحی توریستی در ایران  برداشته است.همچنین این مجموعه توانایی ارائه خدمات درکشورهای حوزه خلیج فارس نظیر طراحی مجتمع تفریحی توریستی قطر، طراحی مجتمع تفریحی توریستی عراق ، طراحی مجتمع تفریحی توریستی امارات ، طراحی مجتمع تفریحی توریستی عمان ، طراحی مجتمع تفریحی توریستی جمهوری آذربایجان و گرجستان  رادارا است .