طراحی مجتمع تفریحی گردشگری

گروه سازه و معماری آژیانه پرکوک (حسن طاهری و شکوفه ظاهری (T&Z) )، با سالها تجربه در طراحی و ساخت مجتمع گردشگری، متناسب با بودجه کارفرمایان محترم

لوگوی t&z

 • خدمات : 
  • مشاوره، طراحی و ساخت مجتمع گردشگری از ۰ تا ۱۰۰ پروژه
  • طراحی سازه و بهینه سازی سازه
  • طراحی تأسیسات الکتریکی و مکانیکی
  • آنالیز قیمت تمام شده ساخت و بهینه سازی اقتصادی پروژه متناسب با بودجه کارفرما

 

 • محصولات تولیدی مجموعه :
  • تأمین دیوارهای سبک، سوپر عایق ایران وال و حیات وال (محصولات تولیدی مجموعه)
  • تأمین قالب های سقف سازه ای وافل ایزی اسلب
  • نمای GFRC

طراحی مجتمع گردشگری

گسترش زندگی ماشینی و افزایش آپارتمان نشینی و از بین رفتن حیاط ها و فضاهای سبز در خانه ها ، و در پی آن به حداقل رسیدن ارتباط انسان با خاک و درختان و… سبب شده تا مقوله ی تفریح و استراحت جسمی و روحی انسان ها اهمیت زیادی پیدا کند. فراغت یک نیاز همگانی است از این جهت یکی از مسایل اساسی عصر حاضر است. در جامعه امروزی چگونگی گذران اوقات فراغت بسیار دارای اهمیت می باشد.به طور کلی فراغت از زمانی معنی و مفهوم پیدا می کند که زمان کار از زمان بیکاری جدا می گردد.

در میان انواع مختلف طراحی معماری، طراحی مجتمع گردشگری، جایگاه ویژه ای یافته است. در حقیقت با گسترش صنعت گردشگری، بحث ایجاد و گسترش مجتمع های گردشگری و توریستی مطرح شد. در حقیقت، واژه و لغت توریست ، در معنا ، به شخصی اطلاق می شود که به قصد استراحت و خوشگذرانی به مکان های مختلفی سفر می کند. با این حال، سازمان ملل تعریف خود را از توریست، به شکل زیر ارائه می کند:

اگر بخواهیم بر روی واژه توریست بیشتر متمرکز شویم، باید اظهار داریم که در حقیقت توریسم یک واژه فرانسوی بوده و از ریشه تور گرفته شده است. تور در زبان فرانسوی به معنای حرکت های دوران، پیمودن و طی کردن، و سیر و گردش می باشد.

تعریف دیگری از توریسم میگوید:

واژه توریسم: (Tourism) به مجموعه مسافرت هایی گفته می شود که بین مبدأ و مقصد ، با انگیزه های استراحت، تفریحی، ورزشی، سیاحتی، تجاری، فرهنگی و یا گذران اوقات فراغت انجام می گیرد . مسافرتی که در آن ، توریست در مقصد ، اشتغال و اقامت دائم ندارد .

طراحان متخصص شرکت آژیانه پرکوک با توجه به استاندارد ها و خواسته ی کارفرمایان محترم و همچنین با ارائه ی ایده های خلاقانه ، به طراحی مدرن و پاسخگوی نیاز استراحت و تفریح بزرگسالان و کودکان میپردازد.

گسترش صنعت توریسم و ظهور معماری سبز

گسترش صنعت توریسم ، در حقیقت سبب شده است که معماری روز دنیا در عرصه طراحی معماری مجتمع های گردشگری ، سمت و سوی تازه بگیرد. ظهور مفهوم (معماری پایدار) یا به عبارت دیگر (معماری اکولوژیکی)  یا (معماری سبز) که (معماری زیست محیطی ) نیز به آن گفته می شود؛ سبب شد تا روند طراحی مکان های تفریحی و گردشگری به صورت دیگری انجام شود.

بسیاری بر این باورند که معماری در طول زمان، به سوی تکامل خود حرکت کرده و در نتیجه ی این تکامل، به معماری پایدار رسیده است. با این فرضیه، می بایست با در نظر داشتن روند گسترش معماری پایدار، طراحی معماری را آغاز کرد. در حقیقت معماری پایدار، باید یادآور احساس انسان ها به طبیعت باشد. (به همین دلیل به آن معماری سبز نیز گفته می شود.)

چگونگی طراحی و انتخاب مصالح مناسب

نکته ی بسیار مهم و قابل تامل در طراحی مجموعه های بوم گردی و گردشگری و تفریحی این است که ، طراحی پلان اینگونه مجموعه ها سازگار با سبک زندگی افراد بومی صورت پذیرد و همچنین در ساخت مراکز تفریحی و گردشگری لازم است تا از مصالح بومی و سازگار با محیط و اقلیم آن منطقه استفاده شود.باید توجه داشت که کلیه طراحی های انجام شده در رابطه با سیستم های پایدار، مقطعی نباشند، تا در آینده نیز بتوانند کارایی مورد نظر را داشته باشند.