طراحی بیمارستان و مراکز خدمات درمانی

پروژه های انجام شده:

 

بیمارستان کودکان اصفهان


 

طراحی بیمارستان

یکی از اماکن عمومی که اهمیت بسزایی در اجتماع دارد بیمارستان ها و مراکز درمانی می باشد ، بدین منظور لازم است در طراحی بیمارستان ضوابط وپلانهای خاصی در بیمارستان استفاده شود.اصول طراحی بیمارستان نیاز به تخصص ومطالعات زیادی دارد.همچنین طراحی بیمارستان کودکان علاوه برابعاد پزشکی ودرمانی نگاه ویژه ای به معماری کودکانه خواهد داشت.در این مقاله توضیحاتی مختصر در مورد مطالب فوق ارائه  می گردد.

طراحی بیمارستان کودکان اصفهان:

هدف طراحی بیمارستان کودکان ارائه خدمات درمانی به خصوص جهت بیماریهای خونی وسرطانی به کودکان می باشد. درکانسپت نما سعی شده معماری از یک معماری خشک وبی روح به سمت یک معماری کودکانه پیش برود. به همین منظور طراحان مجموعه در طراحی بیمارستان با الهام از قلعه های بازی کودکان چهارچوب اصلی نما را شکل داده اند.وبا وسایل کودکانه سعی در ساختار شکنی نما و تزئین آن نموده اند.هدف از طراحی این نمای کودکانه کاهش احساس اضطراب وترس ناشی از محیط بیمارستانی برای کودکان می باشد.این طراحی توسط تیم  گروه سازه ومعماری آژیانه T&Z درسال ۲۰۱۸ درایران و استان اصفهان انجام پذیرفت.

طراحی بیمارستان کودکان :طراحی گروه سازه ومعماری آژیانه T&Z   

طراحی بیمارستان کودکان :طراحی گروه سازه ومعماری آژیانه T&Z

طراحی مرکز درمانی جِجو :

بیمارستانی با تمرکز بر بیماری های زیست محیطی همچون درماتیت (اگزما) می باشد، و برای خدمات دهی به کودکان پیش دبستانی ارائه شده است. به طور کلی بیمارستان کودکان جِجو از فضاسازی تعاملی برای راحتی بیماران و همراهان بهره برده است. عبارت جِجو در زبان کره ای به مفهوم نمادین سنتی گهواره یا در آغوش طبیعت اشاره می کند که بخش تاثیرگذاری در طراحی مفهومی نمای بیمارستان و سایت پروژه در جنگل های درخت جوز یا همان می باشد.

بیمارستانی که می بینید با یک ظاهر سفید و آبی زیبا در کالیفرنیا ساخته شده است. این بیمارستان زنان و نوزادان در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده است و با المان هایی که در معماری و دکوراسیون داخلی آن به کار رفته، توجه زیادی را جلب کرده است. ضمنا با به کار بردن تمهیداتی در این بنا، اصول پایداری در آن رعایت شده است.

طراحی بیمارستان

اصول طراحی بیمارستان و ضوابط آن

طراحی بیمارستان ها را می‌شود به گروههای زیر تقسیم کرد:

کوچکترین (تا ۵۰تخت)، کوچک (تا۱۵۰ تخت)استاندارد(تا۶۰۰ تخت) و بزرگ. حمایت کنندگان مالی بیمارستانها ممکن است دولت، بنیادهای نیکوکاری یا خصوصی یا ترکیبی از اینها باشند. طراحی بیمارستانها را می‌توان از جهت نوع فعالیت به بیمارستانهای عمومی، تخصصی و دانشگاهی تقسیم کرد.

طراحی بیمارستان

موقعیت و دسترسی

محل پروژه باید دارای فضای کافی برای بخشهای اقامتی مستقل و دپارتمانهای مختلف بیمارستان باشد. بایستی در منطقه آرام باشد و در آینده نیز احتمال ساخت و ساز در اطراف آن وجود نداشته باشد مگر اینکه توسط محلهای مجاور تفکیک و مستثنی شده باشد.

جهت ‘گیری

بهترین جهت برای طراحی اتاق درمان و جراحی بین شمال غربی و شمال شرقی است. نمای بخش پرستاری در جهت جنوب به جنوب شرقی مناسب است آفتاب صبحگاهی دلپذیر، گرمای کم، مزاحمت کم نور آفتاب (احتیاج به تاریک کردن اتاق نیست)، هوای ملایم در عصر ها، اتاقهایی که رو به شرق و غرب هستند به نسبت دارای آفتاب گیری بیشتر هستند اگر چه از آفتاب زمستانی بهره کمتری می برند. جهت بخشهای بیمارستان که دارای اقامت متوسط کوتاهی هستند مهم نیست برخی مقررات انظباطی تخصصی حکم می‌کنند که بیماران در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند که اتاقهای رو به شمال برای آنها مناسب است.

طراحی بیمارستان

سیرکولاسیون در طراحی بیمارستان

مسیرهای ارتباطی باید برای بیشترین جریان گردشی طراحی شوند. در کل، راهروهای دسترسی بایستی حداقل دارای ۵۰/۱ متر پهنا داشته باشند. راهروهایی که بیماران را با تخت متحرک جابجا می‌کنند باید حداقل دارای پهنای موثر ۲۵/۲ متر باشند. سقف معلق در راهروها می‌توانند تا ۴۰/۲ متر ارتفاع داشته باشند. پنجره‌های نورگیر و هواگیر نبایستی بیش از ۲۵ متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. بهتر است سامانه دو راهروی داشته باشیم که در آن بیماران و کارکنان یا بیماران و وسایل غیر تمیز از یکدیگر جدا باشند. یک راهبرد موثر، جدا کردن جریان بیماران از محل کار مورد استفاده کارکنان گروه جراحی است.

قسمت بندی و تعین محدوده در طراحی بیمارستان

یک بیمارستان عمومی به بخشهای مراقبت، معاینه و درمان، انبار و محل نگهداری موقت زباله، اداری و فن آوری تقسیم می‌شود. قسمت‌های اقامتی و احتمالا بخش‌های آموزشی و پژوهشی و همچنین بخشهای حمایتی برای عملیاتهای خدماتی نیز در یک بیمارستان عمومی وجود دارند.

 

 

طراحی قسمت های پرستاری

ابعاد این اتاقها بستگی به بزرگی دپارتمان جراحی بیمارستان دارد. باید فرض شود که در هر تیم جراحی هشت عضو دارد (پزشکها،پرستارهای اتاق عمل، پرستارهای بیهوشی) اگر واحد جراحی دارای بیش از دو اتاق عمل باشند مناسب است که سیگاریها را از غیر سیگاریها جدا کرد. این اتاق راحتی باید دارای تعداد صندلی کافی، کابینت و یک سینک باشد.

طراحی داروخانه

یک داروخانه به مساحت ۲۰ متر مربع می‌تواند انواع مواد بیهوشی ،داروهای جراحی و مواد دیگر را در خود جای دهد بخصوص که دارای قفسه‌های گردشی باشد.

موقعیت نسبی فضاها در طراحی بیمارستان

به خاطر مسائل بهداشتی، اتاق گچ گیری و قسمت فیزیوتراپی نباید در محوطه جراحی باشد بلکه در محوطه بیماران سرپایی بایستی قرار گیرد در واقع اورژانس بیمار بایستی از لابی‌های مختلف عبور کند تا به اتاق عمل برسد. اتاق استریل بایستی به اندازه کافی فضای قفسه و کابینت وجود داشته باشد و بتوان به طور مستقیم از اتاق عمل به آن دسترسی داشت. اتاق تجهیزات بایستی تا حد امکان نزدیک اتاق عمل باشد تا مدت انتظار کمتر شود. اتاقی به اندازه ۲۰متر مربع باید در نظر گرفته شود. اتاق کار پرستارها      می بایست دارای موقعیت مرکزی باشند و دارای شیشه‌های بلند تا راهروی کاری از آن طریق دیده شود. اتاق بازگشت هوشیاری باید بتواند چندین بیمار عمل شده از اتاقها ی جراحی مختلف را در خود جا دهد. تعداد تختهای محاسبه شده باید۵/۱ برابر تعداد اتاقهای عمل باشند. اتاق مجاورآن اتاق شستشو با چند سینک است. پرستاری می بایستی دارای یک جایگاه نظارتی باشد که از آن بتواند بر همه بیمارها تسلط داشته باشد. طراحی اتاق باید طوری باشد که نور طبیعی بتواند وارد آن شود تا بیمارها بتوانند خود را با ساعات شبانه روز تطبیق دهند.

طراحی بیمارستان